10% עלייה בהנאת המתמחים ממשימות מאתגרות
15% עלייה בלקיחת אחריות על טעויות 
20% עלייה ביכולתם של המתמחים לדבר באופן חופשי ופתוח עם הממונים עליהם

מחלקת רפואת עיניים (אופתלמולוגיה) בבלינסון מיישמת את המתודולגיה של 'שמיים' ומ

"כשהייתי מתמחה, טעות - הייתה סיבה למבוכה. היום, זו הזדמנות ללמידה, סיבה לשיחה פתוחה ושיפור. עם 'שמיים' למדנו ללמוד ולהעריך את עבודתם של עמיתים בסביבה לא שיפוטית - כך נוכל ללמוד מהצלחותיהם וכישלונותיהם"

פרופסור אירית בכר, ראש המחלקה לאופתלמולוגיה, בלינסון

אתגרים

מחלקת העיניים בבית החולים בילינסון בפתח תקווה מצאה עצמה מתמודדת עם גידול במתמחים מחד, וירידה בזמן ההכשרה הפנוי מאידך. לנוכח מציאות זו וכדי להמשיך ולהעניק טיפול מעולה, הצורך בתהליכי הכשרה מדוייקים ויעילים יותר, בעיקר בתחום ניתוחי קטרקט, היה מהותי. מחלקת אופתלמולוגיה (רפואת העיניים) הזדקקה לטכנולוגיה ולשירותי הייעוץ של 'שמיים' כדי למלא את הצורך הזה, באמצעות פלטפורמת DiBi החדשנית של שמיים ומודל הלמידה מבוסס התחקיר.

פתרונות

צוות 'שמים' בנה מודל למידה מבוסס תחקיר, כדי לסייע בהבנת ולמידה של ניתוח קטרקט ולהדרכת מפגשי למידה שבועיים. זה לקח בערך חודש כדי להקים את התשתית הדרושה, בעוד ההנחיה בפועל של ראש המחלקה נמשכה על פני תקופה של שישה חודשים.

  • פלטפורמת DiBi שימשה להבנה טובה יותר של תהליכי הלמידה והתרגול של המחלקה, דבר שאפשר שיחה פתוחה ושיפור. 

  • 'שמיים' חילקה את המתמחים לשתי קבוצות אקראיות של עשרה בכל קבוצה. קבוצה אחת הוסרטה במהלך הניתוח. לאחר מכן צפו המתמחים בסרטונים במהלך פגישות שבועיות עם רופאים בכירים, מה שאפשר להם ללמוד מהטעויות שלהם (ולתעד זאת באפליקציה).

  • הקבוצה השנייה קיבלה הדרכה סטנדרטית בתחילת כל ניתוח ומשוב ספורדי נערך במהלך/ לאחר כל הליך.

תוצאות

10%

עלייה - נוצרה סביבת למידה מלוכדת ופתוחה המבוססת על אחריות אישית. המתמחים חוו הנאה רבה יותר ממשימות מאתגרות.

15%

עלייה - לקיחת אחריות אישית גדולה יותר על טעויות שנעשו בזמן העבודה

16%

עלייה - עבודת צוות טובה יותר

20%

למדו לדבר יותר בפתיחות במהלך הדיונים עם הממונים עליהם, והובילו להכשרה יעילה יותר ולתוצאות אופטימליות בעת ביצוע ניתוח קטרקט והליכים מחלקתיים אחרים.

על מחלקת אופתלמולוגיה בבלינסון

מחלקת אופתלמולוגיה של בית החולים בילינסון היא אחד ממרכזי הטיפול האופתלמולוגי המתקדמים ביותר במדינה. בין שני בתי החולים בפתח תקווה - בילינסון והשרון, המחלקה מורכבת ממספר מרפאות מיוחדות, חדר מיון, שישה חדרי ניתוח, מחלקות אשפוז לחולים לאחר ניתוח או לבעלי בעיות עיניים מורכבות, כולם מאובזרים בציוד חדיש ומתקדם ומאויישים באנשי צוות מומחים. המחלקה מבצעת כ-4,000 הליכים רפואיים מדי שנה. תכנית האופתלמולוגיה למתמחים היא אחת מתוכניות ההכשרה המובילות בתחום רפואת העיניים בישראל.

נשמח לשמוע ממך :)

על שמיים

חברת "שמיים", הוקמה בשנת 2012, מתוך הבנה כי תרגום הכלים המשמעותיים שלומדים אנשי צוות אוויר בזמן הכשרתם - למידה מבוססת תחקיר, שינוי התפיסה לגבי טעויות ואחריות אישית - והתאמתם לגופים וארגונים מכל תחום או מגזר יכולים לתרום תרומה משמעותית לקידום החברה הישראלית.
 

חברת "שמיים" היא עסק חברתי - מקדמת מטרות חברתיות באמצעות יעדים עסקיים. שמיים צירפה לשורותיה אנשי צוות אוויר לשעבר ובעלי מקצוע נוספים, אשר חולקים את ההבנה שבחשיבות קידום מודל הלמידה מבוססת התחקיר והשפעתו החיובית על קידום אישי ומקצועי. 

  • Facebook - White Circle
  • LinkedIn - White Circle
  • YouTube - White Circle