12% עלייה בלקיחת אחריות על טעויות בקרב הסטודנטים, במקום להאשים אחרים
16% עלייה בתפיסת טעויות כדבר טבעי ולגיטימי
14% עלייה בשיתוף הפעולה בין חברי צוות הסטודנטים בתוכנית "עמית אקדמיה"

האקדמית גורדון לחינוך מיישמת את שיטת התחקיר של 'שמיים', משפרת את תהליך הדרכת הסטודנטים ומדרבנת אותם לקחת אחריות אישית על הלמידה, תוך קידום הפריה הדדית ולמידת עמיתים

"בעקבות העבודה המשותפת עם 'שמיים', עלתה המודעות להתנהלותנו בשגרה ובמצבים לא מתוכננים. הסטודנטים למדו שעליהם לקחת אחריות אישית, בלי תירוצים ובלי "סיפורים", תוך רצון ומכוונות להפיק לקחים מטעויות ולהמשיך ללמוד ולצמוח. ההבנה שיש להתבונן 'לגופו של עניין ולא לגופו של אדם', שמטעות ניתן ללמוד ואפשר לצמוח ולהשתפר, היא תובנה חשובה ביותר עבורנו"

ד"ר פני שמעוני, ראש מערך ההדרכה, המכללה האקדמית גורדון

אתגרים

לצוות המקצועי במכללה האקדמית גורדון לחינוך עלה צורך לשפר את ההתנסות המעשית של הסטודנטים בתוכנית "עמית אקדמיה", המשלבת תוך כדי הלימודים במכללה התנסות מעשית בבתי ספר ובגני ילדים. בתהליך הרפלקציה שהתבצע בנוגע להתנסות בפעילות החינוכית בשטח, סטודנטים נטו להצביע על גורמים חיצוניים שהקשו עליהם. האתגר היה לעודד אותם לקחת אחריות על הלמידה והשיפור שלהם, ללא חשש מביקורתיות מצד המדריכה או מצד הסטודנטים העמיתים. בנוסף, עלה צורך לקדם למידת עמיתים, כך שלא רק הסטודנט עצמו והמדריכה יחשפו לתובנות, אלא גם יתר הסטודנטים יוכלו ללמוד ולהפיק לקחים מטעויות של אחרים, במטרה להיות מקצועיים יותר.

פתרונות

בשלב הראשון, צוות 'שמיים' ביקש מהמדריכות הפדגוגיות לכתוב תחקיר אישי, תוך רפלקציה והתבוננות ממוקדת בעשייתם במסגרת תכנית "עמית אקדמיה". בשלב השני, התקיים מפגש צוות קבוצתי של המדריכות, סביב סוגיה שעלתה באחד התחקירים. 

לאחר שהמדריכות התנסו בכתיבת תחקירים ובהובלת מפגשי הצוות בעקבותיהם, הן חשפו את הסטודנטים למתודה החדשה של כתיבת תחקיר, והסטודנטים התבקשו לכתוב תחקירים אישיים אחת לשבוע, ולהתכנס למפגש למידה קבוצתי. צוות המחקר (הכולל את ראש מערך ההדרכה, ראש התכנית והמדריכות הפדגוגיות) ניתח את התחקירים אשר מופו ומוינו בעזרת מערכת Dibi לתחקירים "חמים" ו"קרים" בהתאם לחשיבותם בהיבט המערכתי.

בהמשך, במסגרת יום לימוד במכללה, ניתחו הסטודנטים תחקירים "חמים" שעלו מהשטח. 

תוצאות

12%

עלייה בקרב הסטודנטים שמכירים בחלקם בטעות, במקום להאשים אחרים

16%

עלייה באחוז הסטודנטים אשר תופסים טעות כדבר טבעי ולגיטימי

18%

עלייה באחוז הסטודנטים שסוברים שאסור לטאטא טעויות מתחת לשטיח

"עמית אקדמיה" שיפר את תפקודו כארגון לומד, המדריכות התוודעו למתודיקת התחקיר והפכו אותו לכלי המשמש אותן באופן עקבי. הסטודנטים והמדריכות מדברים בשפה חדשה של שקיפות ואחריות אישית.

14%

עלייה בשיתוף הפעולה בין חברי הצוות

10%

עלייה ברצון להפיק לקחים אישיים בעקבות טעות בחיים האישיים

על המכללה האקדמית גורדון לחינוך

המכללה האקדמית גורדון לחינוך, היא מוסד אקדמי ותיק הממוקם בחיפה, בעל ותק של 64 שנים. המכללה מכשירה מורים ומעניקה תארים אקדמיים מוכרים מטעם המועצה להשכלה גבוהה; תואר ראשון .B.Ed (כולל תעודת הוראה) ותואר שני .M.Ed. כמו כן, המכללה מקיימת מכינות קדם-אקדמיות ייעודיות ומכינה לבני 30 ומעלה. עם סגל ההוראה במכללה נמנים רבים מבכירי אנשי האקדמיה והחינוך בישראל.

צרו קשר עכשיו
ונשמח לחזור אליכם בהקדם עם כל הפרטים.

נשמח להניע את הארגון החינוכי שלכם למצוינות

מעוניינים לשמוע עוד על התוכניות שלנו? להזמין הרצאה, סדנה או תכנית הטמעה?

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם